ساغر هموله سه شنبه 8 اسفند 1396 03:26 ب.ظ نظرات ()

به زودی تكنولوژی جدیدی به نام Next Gen TV روانه بازار می‌شود كه از نمایش تصاویر ۴K و پهنای باند بالا پشتیبانی می‌كند.

Next Gen TV چیست و چه زمانی عرضه خواهد شد؟

احتمالا به زودی شاهد خبرهای بیش‌تری در مورد تكنولوژی پخش تلویزیون جدید به نام Next Gen TV خواهیم بود؛ تكنولوژی كه وعده كیفیت بهتر تصاویر، مقاومت بیش‌تر سیگنال‌ها در برابر تداخل‌ها، قابلیت‌های تعاملی و هشدارهای اضطراری را می‌دهد.

در واقع تلویزیون‌های Next Gen، مدل تكامل یافته تكنولوژی پخش مبتنی بر هوا ATSC است كه در امریكای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسعه‌دهندگان تصمیم به گسترش آن دارند. در ادامه قصد داریم به توضیحات كامل و جامعی از این تكنولوژی بپردازیم و به سوالات متداول شما در این زمینه پاسخ دهیم.

ATSC ۳.۰ چیست و تفاوت آن در كجاست؟

در واقع استاندارد تكنولوژی پخش جدید، به روز رسانی شده استاندارد تكنولوژی پخش جاری است؛ بدین معنی كه استاندارد ATSC ۱.۰ با مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و تكنولوژی‌های جدید به روز رسانی شده است. این تكنولوژی مبتنی بر آی‌پی یا همان پروتكل اینترنتی بوده و هدفش ادغام‌سازی تلویزیون با محتوای اینترنت است.

در این تكنولوژی از سیستم‌های فشرده‌سازی مدرن‌تری برای پشتیبانی از پهنای باند بالا استفاده شده است؛ این قابلیت پخش‌كنندگان را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های ۴K UHD یا كانال‌های باكیفیت را در همان فضا ارسال كنند.

توسعه‌دهندگان قول داده‌اند كه سیگنال‌های بهتری را به فرستنده‌ها ارسال كنند كه این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای بهبود وضعیت سیم‌كشی‌های آپارتمان‌های مسكونی باشد. همچنین قصد دارند طیف وسیع و جدیدی از خدمات را برای بینندگان تلویزیون فراهم آورند. البته پیش‌تر وعده‌های مشابهی داده شده بود اما ظاهرا مصرف‌كنندگان تمایل چندانی به آن نشان نداده بودند.

یكی از مهم‌ترین و عمده‌ترین دلایلی كه شركت‌های پخش كننده نسبت به تلویزیون Next Gen شور و شوق زیادی نشان می‌دهند، امكان تبلیغات بیش‌تر است.

با استفاده از این تكنولوژی، به جای آن كه تبلیغات تنها به نمایش محدوده‌ای خاص از سرویس‌دهی درآید، بینندگان شهرهای خاص و همسایه‌های آن نقطه نیز قادر به تماشای آن‌ها خواهند بود.

وضعیت حریم خصوصی در ATSC ۳.۰ چگونه خواهد بود؟

این پرسشی است كه FCC تصمیم دارد تا پیش از عرضه Next Gen TV به آن نپردازد. مشخصات این تلویزیون، جزئیاتی از اطلاعات ثبت و جمع شده توسط توسعه‌دهندگان، این كه چگونه از آن استفاده می‌كنند یا چگونه از آن محافظت می‌كنند هنوز به بیرون درز نكرده است.

عرضه این تلویزیون ممكن است به معنی پایان تبلیغات اینترنتی اما حتی آزاردهنده‌تر از آن باشد. علاوه بر این، آیا شما تمایل به مشاهده تبلیغات كالاهایی كه پیش‌تر خریده‌اید را دارید؟

تلویزیون Next Gen چه زمانی در دسترس قرار خواهد گرفت؟

اولین دستگاه‌ها در نیمه اول سال ۲۰۱۸ در آریزونا و فونیكس عرضه خواهند شد. پخش‌كنندگان این شهرها را به عنوان یك بازار آزمایشی انتخاب كرده‌اند تا بازخورد و نحوه استفاده از این تكنولوژی را تعیین كنند.

در حال حاضر FCC فضایی برای پخش ATSC ۳.۰ و دستورالعمل‌هایی برای ماندگاری سیگنال‌های ATSC ۱.۰ در پنج سال آینده را به پخش‌كننده‌ها ارائه نمی‌دهد؛ از این رو پخش‌كننده‌ها خود باید اشتراك گذاری فرستنده را انجام دهند كه مشخصات مربوط به آن هنوز در دسترس قرار نگرفته است.

ارائه گسترده تكنولوژی فوق به استقبال مصرف كنندگان بستگی دارد. استقبال مصرف‌كنندگان نیز به عواملی نظیر قیمت تجهیزات، در دسترس بودن برنامه‌های با وضوح ۴K یا نوع تعاملی كه وعده داده شده بود، بستگی دارد.

كره جنوبی در اواسط سال ۲۰۱۷ تكنولوژی ATSC ۳.۰ را تصویب كرد؛ اما تعداد برنامه‌های ۴K هنوز بسیار اندك بود. از این رو تكمیل این فرآیند كمی زمان‌بر شد.

آیا برای راه‌اندازی این تكنولوژی به تلویزیون یا آنتن جدید نیاز خواهیم داشت؟

Next Gen TV در فركانس‌های تلویزیونی موجود پخش خواهد شد؛ بنابراین نیازی به یك آنتن جدید نخواهید داشت. اما از آن جایی كه فرمت این تكنولوژی كاملا جدید است، احتمالا به یك تلویزیون جدید یا دستگاه مبدل نیاز خواهید داشت.

در حال حاضر، تلویزیون یا مبدلی در بازار موجود نیست. البته خیلی زود است كه بخواهیم صحبتی از قیمت این تكنولوژی به میان آوریم؛ اما در مورد یك چیز اطمینان داریم و آن این است كه دولت بر خلاف دستگاه مبدل آنالوگ به دیجیتال، بابت جعبه مبدل كمك هزینه‌ای پرداخت نخواهد كرد.

با توجه به این كه تكنولوژی پیشین پنج سال است كه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان این گونه برداشت كرد كه كاربران دسترسی به شبكه‌های اصلی را از دست نداده‌اند؛ اگر چه انتقال داده به فرستنده ممكن است منجر به كاهش برخی فركانس‌های پایین شود.

اما مجموع عملكردهای این تكنولوژی هنوز نیاز به تصمیم‌گیری‌های بیش‌تری دارد و ارائه آن باید به صورت شهر به شهر اجرا شود. از جمله مزایای این تكنولوژی آن است كه برای انتقال سیگنال در هوا، نیازی به ایستگاه‌های تلویزیونی ندارد.

اگر Next Gen TV در دسترس قرار نگیرد، بینندگان بدون تلویزیون‌های جدید یا مبدل‌ها می‌توانند به تماشای كانال‌هایی كه از وضوح پایین اما پهنای باند بالا برخوردارند و توسط سیگنال‌های ATSC ۳.۰ در دسترس قرار می‌گیرند، بنشینند.