ساغر هموله شنبه 19 اسفند 1396 04:48 ب.ظ نظرات ()

به‌نظر می‌رسد كه در چهارمین سالگرد رونمایی از طراحی متریال توسط گوگل، این شركت قصد دارد متریال دیزاین ۲ را معرفی كند.

گوگل با متریال دیزاین ۲، زبان طراحی خود را تغییر می‌دهد

متریال دیزاین كه از آن با نام طراحی متریال نیز یاد می‌شود، زبان‌ِ طراحی یكپارچه و یك‌دستی است كه گوگل هم‌زمان با معرفی اندروید ۵ لالی‌پاپ از آن رونمایی كرد. ایده‌ی ساخت این زبانِ طراحی از اِلمان‌های دنیای حقیقی الهام گرفته شده بود و طراحان گوگل قصد داشتند ساده‌نگری، عمق، طراحی مسطح، رنگ‌های یك‌دست و فیزیك حقیقی را به‌واسطه‌ی متریال دیزاین، به‌ دنیای مجازی وارد كنند.

از زمان معرفی متریال دیزاین در سال ۲۰۱۴، گوگل از آن در طراحی تمام بخش‌های اكوسیستم‌ خود بهره برده است. امروزه علاوه بر سیستم‌عامل اندروید، شاهد استفاده از این طراحی در اپلیكیشن‌های گوگل و سیستم‌عامل كروم او.اس. نیز هستیم. در واقع باگذشت ۴ سال از معرفی این زبان طراحی، اكنون متریال دیزاین به‌صورت گسترده در طراحی وب‌سایت‌ها و اپلیكیشن‌های  مختلف به‌كار می‌رود.

حال باتوجه به گذشت ۴ سال از معرفی متریال دیزاین، به‌نظر می‌رسد كه گوگل قصد دارد از متریال دیزاین ۲ رونمایی كند. تاكنون اطلاعات اندكی از این نسخه به بیرون درز كرده است؛ اما این‌طور كه از شواهد بر می‌آید، گوگل با نسخه‌ی جدید از زبان طراحی خود قصد دارد تا اصلاحاتی را در پالت‌های رنگ، آیكون‌گرافی و شیوه‌ی تعاملات لمسی اعمال كند.

باتوجه به اطلاعات فاش‌شده، به‌نظر می‌رسد كه گوگل با متریال دیزاین ۲، دستیابی به رنگ‌های عمیق‌تر را در دستورِ كارِ خود قرار داده است. برای مثال، نمونه‌ی زیر مربوط به رنگ قرمز می‌شود كه به‌وضوح می‌توان تیره‌شدنِ آن‌ را مشاهده كرد.

متریال دیزاین 2

حال اگر به رنگ خاكستری نگاهی بیاندازید، می‌توان دید كه سایه‌های خاكستری اندكی روشن‌تر از نسخه‌ی قبلی طراحی شده‌اند؛ این در حالی است كه خاكستری تیره، عمق بیشتری را در متریال دیزاین ۲ دارد.

متریال دیزاین 2

شاید تغییرات در تصویر بالا، چندان به چشم نیاید؛ اما با پیاده‌سازی رنگ‌های فوق در مرورگر كروم، به‌وضوح می‌توان تغییرات را حس كرد.

متریال دیزاین 2

در زبانِ متریال دیزاین، رنگ‌ها نقشِ تأثیرگذاری را ایفا می‌كنند؛ از این‌رو توجه به جزئیات رنگ‌ها امری دور از ذهن به نظر نمی‌رسد؛ با این حال، تغییرات تنها به رنگ‌ها محدود نمی‌شود و گوگل نحوه‌ی رفتار اپلیكیشن‌ها در صفحات لمسی را نیز مورد بازنگری قرار داده است. تاكنون گوگل هیچگونه اظهار نظری در این رابطه انجام نداده است؛ اما باتوجه به كدهای مشاهده‌شده و اشاره‌ی آن‌ها به متریال دیزاین ۲، معرفی نسخه‌ی جدید این زبان طراحی در آینده‌ی نزدیك، چندان دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد.

باتوجه به تغییرات رابط‌كاربری اندروید P (شما می‌توانید در این لینك، تمامی تغییرات اندروید P را مشاهده كنید)، به‌نظر می‌رسد كه گوگل نخستین گام‌های خود را برای فراگیری نسخه‌ی دوم زبان طراحی متریال دیزاینِ خود برداشته است.