ساغر هموله یکشنبه 27 اسفند 1396 03:17 ب.ظ نظرات ()

شركت بوش سنسورتك در رویداد Electronica China از ابزار سنجش اینرسی ۶ محوره‌ی جدیدی برای هدست‌ واقعیت مجازی و واقعیت افزوده رونمایی كرد.

ابزار جدید بوش برای رفع ناخوشی حركتی حین استفاده از هدست‌ واقعیت مجازی

شركت آلمانی بوش سنسورتك از واحد ۶ محوره‌ی اندازه‌گیری اینرسی (IMU) جدیدی در رویداد Electronica China رونمایی كرد كه قرار است در سخت‌افزار مربوط به فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به‌ كار رود. واحد اندازه‌گیری اینرسی BMI085 بوش با هدف ایجاد تجربه‌ی واقع‌گرایانه‌تری در قالب محصولی كامپكت‌تر توسعه‌ داده شده است؛ آلمانی‌ها برای رسیدن به این هدف، یك سنسور شتاب ۱۶ بیتی و ۳ محوره‌ی MEMS و یك ژیروسكوپ ۱۶ بیتی و ۳ محوره‌ی MEMS را در مكعبی با ابعاد ۰.۹۵ × ۴.۵ × ۳ میلی‌متر مكعب جا داده‌اند.

بوش مدعی است كه واحد IMU جدید این شركت، با تأخیر حداكثری ۳ میلی‌ثانیه‌ای كار می‌كند و ژیروسكوپ حلقه‌بسته‌ی آن در كنار شتاب‌سنجی با نویز بسیار پایین، سیستم فوق‌العاده پایداری را به‌ وجود آورده است. مهم‌ترین ویژگی IMU جدید، سازگاری آن با ابزار پیشین بوش با مدل BMI055 است كه امكان یكپارچه‌سازی «پین به‌ازای پین» با سادگی هرچه‌ بیش‌تر فراهم می‌كند. محصول جدید آلمانی‌ها علاوه بر پیشرفت‌های یادشده، دارای پایداری دمایی بیشتری است كه به نوبه‌ی خود، به‌ حفظ دقت اجزای مختلف كمك می‌كند.

هدف از ارائه‌ی حسگر جدید كمك به توسعه‌دهندگان و مهندسان سخت‌افزار برای شروع به حل مشكلاتی مانند حس ناخوشایند حركت (Motion Sickness) و غوطه‌وری هنگام استفاده از هدست‌ واقعیت مجازی است كه اغلب بر اثر وجود وقفه بین حركت سر و واكنش تصویر صفحه‌نمایش به وجود می‌آید. این حس ناخوشایند و سایر تبعات ناشی از آن در حال حاضر اصلی‌ترین مشكل در صنعت هدست‌ واقیت مجازی و واقعیت افزوده محسوب می‌شود. هر دوی این فناوری‌ها به‌ همراه واقعیت تركیبی، دارای پتانسیل بالایی هستند تا صنعت ابزارهای پوشیدنی را به سمت جلو حركت دهند و تغییری اساسی در رابط كاربری بسیاری از اپلیكیشن‌ها و رسانه‌ها ایجاد كنند.

علاوه بر موارد یادشده، فناوری واقعیت مجازی در تركیب با هوش مصنوعی، تأثیر زیادی بر زندگی روزمره‌ی كاركنان و كارمندان در بسیاری از حرفه‌ها دارد؛ با این حال، از آنجایی كه در حال حاضر كاربران ناچار هستند برای جلوگیری از ایجاد مشكلات و بیماری‌های فیزیكی، در بازه‌های زمانی منظم از این هدست‌ها استفاده كنند، این فناوری تاكنون نتواسته جایگاه مورد نظر را در بازار كسب كند و در حال حاضر بخش عمده‌ای از كاربرد‌های احتمالی آن، به‌طور كامل تجربه نشده‌اند.

حسگر IMU بوش

شركت بوش بهترین زمان را برای معرفی واحد اندازه‌گیری اینرسی BMI085 انتخاب كرده است، این ابزار ظاهرا تا ماه می در اختیار توزیع‌كنندگان قطعات الكترونیك قرار خواهد گرفت؛ درست همان زمانی كه پیش‌بینی می‌شود گوگل نمایشگر جدید و بسیار باكیفیتی برای هدست‌ واقعیت مجازی عرضه كند. بدین ترتیب تولیدكنندگان و توسعه‌دهندگان می‌توانند در نسل بعدی هدست‌های خود از هردو فناوری بهره‌مند شوند.