ساغر هموله چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:03 ب.ظ نظرات ()

با ورود پردازنده‌های ۶ هسته‌ای Core i9 اینتل به لپ‌تاپ‌ها، شاهد افزایش توان قابل توجهی در این محصولات خواهیم بود.

اینتل Core i9 معرفی شد؛ قدرتمندترین پردازنده دنیای لپ‌تاپ‌ها

زمانی كه اینتل از سری جدید پردازنده‌های Core i9 برای رقابت با سری تردریپر AMD رونمایی كرد، كم‌و‌بیش تمامی كارشناسان استفاده از این پردازنده‌ها در لپ‌تاپ‌ها را نیز پیش‌بینی می‌كردند. امروز اینتل قدرتمند‌ترین پردازنده‌ی لپ‌تاپ را برای نمونه‌های مخصوص بازی و گیمینگ به‌صورت رسمی معرفی كرد.

قدرتمند‌ترین مدل پردازنده‌های جدید لپ‌تاپ اینتل Core i9-8950HK نام دارد. ۶ هسته‌ی و ۱۲ ترد پردازشی با حداكثر سرعت كاری ۴.۸ گیگاهرتز خبر از پردازنده‌ای فوق‌العاده قدرتمند می‌دهد كه پیش از این شاهد حضور مشابه آن در دنیای لپ‌تاپ‌ها نبودیم. به گفته‌ی مدیران اینتل، این پردازنده‌ی نسل هشتمی ۲۹ درصد سریع‌تر از قدرتمندترین نمونه‌های نسل پیشین خود است. این پردازنده‌ی جدید هم‌چنین ۴۱ درصد عملكرد سریع‌تری در بخش بازی و ۵۹ درصد بهبود عملكرد در ویرایش ویدیو‌های 4K به همراه خواهد داشت. این پردازنده‌ی جدید در محصولات فوق‌العاده توانمندی كه برخی آن‌ها را Musclebook می‌نامند، به كار گرفته خواهد شد.

پردازنده‌ی جدید Core i9 اینتل اولین نمونه‌ی تولیدشده‌ی این شركت است كه از قابلیت Thermal Velocity Boost بهره می‌برد؛ بدین معنی كه در شرایط عادی حداكثر سرعت كاری این پردازنده ۴.۶ گیگاهرتز خواهد بود. اما در صورتی كه شرایط و دمای پردازنده پایدار باشد، یكی از هسته به سرعت ۴.۸ گیگاهرتز یا تمامی هسته‌ها با افزایش ۱۰۰ مگاهرتزی به سرعت ۴.۷ گیگاهرتز خواهند رسید. 

پردازنده لپ تاپ اینتل كافی لیك

در كنار پردازنده‌های Core i9، اینتل از نسل جدید پردازنده‌‌های قدرتمند Core i5 و Core i7 برای لپ‌تاپ‌ها نیز رونمایی كرد كه از معماری ++14nm (نمونه‌ی بهینه‌شده‌ی معماری ۱۴ نانومتری نسل‌های پیشین پردازنده‌های اینتل) بهره می‌برد.

برخلاف پردازنده‌های سری U كه برای محصولات سبك و كم‌‌مصرف طراحی شده‌اند، پردازنده‌‌های سری H با تعداد هسته‌های بیشتر و فركانس كاری بالا برای لپ‌تاپ‌های توانمند جهت امور مهندسی، بازی و تجاری توسعه یافته‌اند. 

هم‌چنین دو پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای جدید از سری Xeon اینتل راه خود را به حوزه‌ی لپ‌تاپ‌ یافته‌اند. یكی ازمدیران اینتل در خصوص نسل جدید پردازنده‌های سری H لپ‌تاپ خود می‌گوید:

ما ساعت‌ها با تولید‌كنندگان لپ‌تاپ و كامپیوتر شخصی برای بهبود و بهینه‌سازی توان و میزان مصرف انرژی زمان مصرف كرده‌ایم. من فكر می‌كنم نمونه‌های فعلی ما بهینه‌تر هستند و امكان استفاده از آن‌ها در محصولات باریك‌تر بدون فدا كردن توان پردازشی نیز وجود دارد.

مشخصات فنی پردازنده‌‌های Core i9، Core i7 و Core i5 اینتل مخصوص لپ‌تاپ‌

پردازنده لپ تاپ اینتل كافی لیك