ساغر هموله سه شنبه 24 بهمن 1396 01:16 ب.ظ نظرات ()

امروزه بیماری‌های متعددی وجود دارند كه منجر به اختلال در بینایی و نابینایی می‌شوند. خبر خوب این است كه استارتاپ‌های زیادی در تلاش هستند تا درمان آن‌ها را در هر مرحله پیدا كنند.

استارتاپ‌هایی كه برای جلوگیری از نابینایی فعالیت می‌كنند

افرادی نابینا یا كسانی كه دچار اختلال در بینایی شده‌اند، هنوز هم می‌توانند به بازگشت سلامتی خود امیدوار باشند؛ زیرا امروزه استارتاپ‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌كنند. شركت تولیدكننده‌ی پوشاكی كه تمام درآمد خود را صرف تحقیق در مورد نابینایی می‌كند و استارتاپ‌هایی كه در زمینه ایمپلنت، تزریقات و كمك به بینایی از طریق واقعیت مجازی فعالیت می‌كنند، نشان می‌دهند كه هنوز هم می‌توان به درمان نابینایی امید داشت.

آیا تا به حال با خودتان فكر كرده‌اید از دست دادن كدام یك از حواس پنج‌گانه بدتر است؟ مطمئنا پاسخ بسیاری از افراد به این سؤال، بینایی است. در حال حاضر نابینایی یعنی زندگی كردن در دنیایی بدون نور، ۱۱ میلیون نفر از مردم آمریكا را تحت تأثیر قرار داده است. این افراد به نوعی بیماری چشمی AMD یا ماكولار دجنریشن مبتلا شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۲۲ میلیون نفر برسد. ویتامین‌ها و مسكن‌ها راه درمان این بیماری هستند؛ اما بهبود كامل بیمار را تضمین نمی‌كنند.

بیماری AMD باعث نابینایی افراد بالای ۵۵ سال می‌شود؛ اما این به این معنا نیست كه خطر نابینایی جوان‌‌ترها را تهدید نمی‌كند. JMD نوعی بیماری ارثی و نادر است كه كودكان و نوجوانان به آن مبتلا می‌شوند. استارگارد یا بیماری ژنتیكی شبكیه روی دید مركزی تأثیر می‌گذارد و معمولا از سنین كودكی و جوانی آغاز می‌شود. رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis pigmentosa) یا RP بیماری ژنتیكی دیگری است كه می‌تواند دید فرد را در سن ۴۰ سالگی از بین ببرد. این بیماری بسیار نادر و از هر چهار هزار نفر، یك نفر به آن مبتلا است. خبر خوب این است كه كارآفرینان زیادی در سراسر دنیا برای درمان نابینایی فعالیت می‌كنند. نكته‌ی جالب این است كه هركدام از استارتاپ‌ها با روش متفاوتی برای مقابله با نابینایی تلاش می‌كنند.

blindness

۱- استارتاپ LambdaVision

این شركت در حال تولید نوعی ایمپلنت از جنس پروتئین برای درمان بیماری AMD و RP است. ایمپلنت‌های شركت LambdaVision پشت شبكیه‌ی چشم وارد می‌شوند و جایگزینی برای عملكرد سلول‌های آسیب‌دیده‌ی چشم هستند. این شركت آزمایش‌های خود را از اكتبر سال گذشته روی حیوانات آغاز كرد. ایمپلنت‌ها نوعی غشای نازك و انعطاف‌پذیر از جنس پروتئین هستند و در مركز آزمایشگاهی این شركت تولید شده‌اند. پروتئین باكتریورودوپسین (bacteriorhodopsin) از یك میكروب آب شور به نام Halobacterium salinarum گرفته شده است كه می‌تواند نور را به انرژی تبدیل كند. ساخت هر ایمپلنت با داربستی از جنس الیاف پلی‌استر آغاز و وارد محلول پروتئین می‌شود. سپس چند ثانیه در معرض هوا قرار می‌گیرد تا خشك شود و دوباره وارد محلول می‌شود. این عمل ۲۰۰ بار تكرار می‌شود تا درنهایت غشای نازكی با ضخامت یك میلی‌متر تولید شود. برای هریك از سه ایستگاه روباتیك شركت LambdaVision، بین دو تا سه روز طول می‌كشد تا یك ایمپلنت ساخته شود. هدف شركت، درمان بیمارانی است كه بینایی خود را به‌طور كامل از دست داده‌اند. بازاری كه برای بیماری PR در نظر گرفته شده است حداقل ۱.۵ میلیارد دلار ارزش دارد. این شركت در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۲۵ هزار دلار سرمایه جذب كرد و بودجه‌ی آن در حال حاضر به ۲.۴ میلیون دلار رسیده است.

۲- استارتاپ Ichor Therapeutics

Ichor Therapeutics یك استارتاپ ایتالیایی مبتنی بر بیوتكنولوژی است كه برای درمان بیماری‌های AMD و JMD تلاش می‌كند. آنزیم‌های مشتق‌شده‌ی این شركت از منابع مختلفی گرفته شده‌اند و قابلیت تزریق دارند. نتایج اولیه‌ی شركت نشان می‌دهد این روش درمان می‌تواند بیماری AMD را در مراحل اولیه، میانی و آخرین مرحله درمان كند. درحالی‌كه سایر روش‌های درمان تنها مراحل آخر بیماری را هدف قرار داده‌اند و این باعث می‌شود بیماران زیادی از خدمات درمانی محروم شوند. میلیون‌ها نفر با روش درمانی این شركت می‌توانند بینایی خود را حفظ كنند یا دوباره به دست بیاورند. Ichor Therapeutics در حال ارزیابی ایمنی و كارایی این روش درمان روی موش‌هایی است كه به بیماری AMD مبتلا هستند و بیش از ۳.۲ میلیون دلار از طرف مؤسسات سرمایه‌گذاری و دولت سرمایه جذب كرده است.

۳- استارتاپ Cell Cure Neurosciences

شركت Cell Cure Neurosciences در حال توسعه‌ی روشی برای تزریق سلول‌های مخاطی رنگ‌دانه‌ی شبكیه (PRE) است. این مواد از سلول‌های بنیادی پلورپوفنت و با استفاده از تكنولوژی خاصی تولید شده‌اند و برای فعالیت كاری سلول‌های فتورسپتور (سلول‌های گیرنده نور) ضروری هستند.

مدیرعامل این شركت می‌گوید با افزایش سن، PRE-ها از بین می‌روند و این باعث می‌شود سلول‌های فتورسپتور به مواد مغذی و رنگ‌دانه‌های لازم برای عملكرد خود دسترسی نداشته باشند. سلول‌های فتورسپتور مدت زمان كوتاهی در این شرایط دوام می‌آورند و غیر قابل بازگشت هستند. هدف شركت این است كه برای اولین بار سلول‌های PRE را پیوند بزند تا فتورسپتورهای زنده را نجات دهد و روند بیماری را از بین ببرد.

شركت Cell Cure Neurosciences در حال انجام آزمایش‌های بالینی برای درمان AMD پیشرفته است و تأییدیه‌ی اداره غذا و داروی آمریكا را نیز دریافت كرده است.

blindness

۴- استارتاپ GiveVision

GiveVision یك استارتاپ انگلیسی است كه با تركیب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، وسیله‌ای برای كمك به افراد دارای اختلال بینایی اختراع كرده است. این استارتاپ تا به حال نامزد و برنده‌ی جوایز معتبری شده است. دستگاه اختراع‌شده توسط این شركت SightPlus نام دارد و نور را به بخش‌هایی از چشم كه هنوز از كار نیفتاده‌اند می‌تاباند تا تصویر واضح‌تری از دنیای اطراف را به بیمار را نشان دهد و دید آن‌ها را بهبود ببخشد. این دستگاه قابلیت نزدیك كردن ذره‌بین‌ها و دور كردن تلسكوپ‌ها را با هم تركیب كرده است و در اپلیكیشن‌های مرتبط با كتاب‌خوانی، تماشای تلویزیون و تشخیص چهره به بیمار كمك می‌كند دید بهتری داشته باشد. طراحی این دستگاه به‌گونه‌ای است كه نمی‌تواند هنگام راه رفتن و رانندگی استفاده شود. هدف بعدی استارتاپ این است كه اندازه‌ی SightPlus را كوچك كند و ظاهری مانند عینك‌های گوگل به آن بدهد. این استارتاپ ۵۰۰ هزار پوند سرمایه جذب كرده است و در سال ۲۰۱۸ به بازار وارد می‌شود. این استارتاپ همچنین قصد دارد بازار آمریكا را هدف قرار دهد.

۵- استارتاپ Two Blind Brothers

این شركت كه «دو برادر نابینا» نام دارد فعالیتی برای پیدا كردن درمان نابینایی انجام نمی‌دهد؛ اما تمام سود شركت را برای پیدا كردن درمانی برای بیماری JMD وقف می‌كند. این شركت تنها با هدف اختصاص بودجه برای تحقیق در مورد پیدا كردن راه حلی برای درمان نابینایی بنیان‌ گذاشته شده است و از این طریق سهم خود را برای پیدا كردن درمان انجام می‌دهد. دو برادری كه این شركت را بنیان‌گذاری كرده‌اند یعنی برایان و بردفورد به بیماری JMD مبتلا شده‌ و بینایی خود را از دست داده‌اند. پوشاك تولیدی این شركت جنس خاصی دارد و بسیار نرم است؛ به‌طوری كه بعد از لمس كردن آن متوجه بافت خاص و متفاوت آن خواهید شد.