ساغر هموله سه شنبه 24 بهمن 1396 01:16 ب.ظ نظرات ()

صدای بوق ماشین‌ها، صدای بلند شدن هواپیما و آژیرهای خطر تنها آزاردهنده نیستند، این صداهای مزاحم به قلب آسیب جدی می‌رسانند. این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟

یافته جدید: صداهای آزاردهنده و ناخوشایند برای قلب انسان مضرند

به‌گفته‌ی متخصصان، صداهای بسیار شایع و در عین حال بلندی مانند غرش هواپیمای جت، سروصدای یك دستگاه حفاری بزرگ یا صدای تیز آژیر خطر كه از وسیله‌ی نقلیه‌ی اورژانس با سرعت در حركت است، همه و همه شب‌ها خواب شما را مختل می‌كنند و در طول روز بارها باعث سراسیمه شدن مردم می‌شوند؛ این صداهای آزاردهنده تاثیر قابل توجهی روی سلامت قلب و عروق دارند. پژوهشگران در یك مقاله‌ی علمی-مروری كه این هفته در ژورنال دانشكده‌ی آمریكایی قلب و عروق چاپ شد، می‌گویند:

آلودگی صوتی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند شریان كرونری، فشار خون بالا و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند.

چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟

نویسندگان مقاله‌ی حاضر در روزنامه‌ی واشینگتن پست روی آلودگی صوتی و بیماری‌های قلبی پژوهش انجام داده‌اند. به‌گفته‌ی آن‌ها، آسیب سر و صدا تنها به مختل كردن خواب شبانه محدود نمی‌شود؛ هر چند این امر مشكلاتی را در حوزه‌ی سلامت ایجاد می‌كند اما باعث شدت گرفتن پاسخ استرس نیز می‌شود و هورمون‌ها به‌طور ناگهانی ترشح شده و به این طریق در طولانی مدت به قلب آسیب می‌رساند. توماس مونزل، نویسنده‌ی راهبر این مقاله در یك مصاحبه‌ی تلفنی با Washington post گفت:

ده سال پیش مردم می‌گفتند كه سر و صدا تنها آزاردهنده است اما حالا، شواهد قابل توجهی وجود دارد كه نشان می‌دهد سر و صدا باعث صدمه رساندن به افراد می‌شود؛ یكی از مهمترین بیماری‌های ناشی از سر و صدا، بیماری قلبی-عروقی است.

در این مقاله، ثابت نشده كه سر و صدای بلند به بیماری قلبی منجر می‌شود. با این‌حال مونزل با همكاری یك مركز قلب و عروق در دانشگاه پزشكی یوهانس گوتنبرگ دانشگاه مینز به ABC news گفت:

آلودگی صوتی یا در واقع سر و صداهای ناخواسته‌ی محیطی، یك عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی به‌شمار می‌رود؛ شیوه‌ی عملكرد آن مانند كلسترول بالا و چاقی، میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. افرادی كه در معرض آلودگی صوتی قرار می‌گیرند، در برقراری ارتباط در طول روز و به خواب رفتن در هنگام شب مشكل پیدا كرده و سطح هورمون استرس آن‌ها افزایش پیدا می‌كند. ادامه پیدا كردن این روند باعث افزایش عوارض در بدن شخص می‌شود یعنی میزان كلسترول، فشار خون و ضربان قلب بالا می‌روند. اگر این شرایط برای چند سال ادامه پیدا كنند، فرد در خطر ابتلا به بیماری شریان كرونری، سكته‌ی مغزی، نارسایی قلبی و آریتمی قرار می‌گیرد. آلودگی صوتی در طولانی مدت ممكن است منجر به اختلالات افسردگی، اضطراب و مشكلات مربوط به رشد شناختی در كودكان شود.

horn

پژوهشگران هشدار می‌دهند كه در مورد ارتباط میان آلودگی صوتی و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، عوامل دیگری نیز دخیل هستند و این عوامل، موجب پیچیده‌تر شدن یافته‌ها می‌شوند. به‌عنوان مثال، افرادی كه در نواحی پرجمعیت زندگی می‌كنند، علاوه بر سر و صدای مزاحم در معرض آلودگی ذرات معلق در هوا نیز قرار دارند؛ این نوع آلودگی نیز منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود. افراد ساكن در این نواحی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی متفاوتی را تجربه می‌كنند؛ آن‌ها ممكن است دسترسی مناسبی به سازمان‌های مراقبت بهداشتی یا مراكز تهیه‌ی خوراكی‌های سالم نداشته باشند. استیو كوپكی، یك استاد پزشكی و متخصص بیماری‌های قلب و عروق در كلینیك Mayo است؛ او به خبرنگار واشنگتن پست می‌گوید:

با این همه، باید به بررسی سروصدا و نحوه‌ی تاثیرگذاری آن بر سلامت پرداخت. من تصور می‌كنم این موضوع نیازمند توجه بیشتر است؛ چرا كه زندگی روزمره‌ی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی به آلودگی صوتی، این لقب را داده است: تهدید دست كم گرفته شده؛ این تهدید، منجر به اختلالات خواب، تاثیرات قلبی عروقی، عملكرد كاری و تحصیلی ضعیف و اختلال شنوایی می‌شود. این آژانس، رهنمودهایی را در ارتباط با محیط‌های پر سر و صدا منتشر كرده است و میزان ۳۰ دسی‌بل صدا با وزن A را برای داشتن یك خواب راحت در اتاق خواب پیشنهاد كرده است.

مقیاس دسی‌بل سازمان بهداشت جهانی، میزان تولید صدای یك خودرو را 70 دسی‌بل، مته برقی ۱۰۰ دسی‌بل و بلند شدن هواپیما را ۱۲۰ دسی‌بل اندازه‌گیری كرده است؛ این برآوردها در شبكه‌ی خبری ABC منتشر شده است. مونزل گفت:

آستانه‌ای برای خطر ابتلا به بیماری‌ها تعیین نشده است اما صدای بالای ۶۰ دسی‌بل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تشدید می‌كند. ما برای تعیین مدت زمان قرارگیری در معرض صدای بلند كه منجر به آسیب شود، نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتری داریم؛ اما در این‌باره اطمینان داریم كه این خطر طی چند روز به‌وجود نمی‌آید بلكه نیازمند گذشت چند سال در معرض سر و صداهای مزاحم است.

ابتلا به بیماری‌ها

به گفته‌ی متخصصان، سروصداهای بلند به‌خصوص زمانی‌كه انتظار آن‌ها را نداریم به تحریك كردن پاسخ استرس منجر می‌شوند. این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ پژوهشگران كلینیك Mayo می‌گویند:

زمانی‌كه فرد تهدیدی احساس می‌كند، هیپوتالاموس او یعنی ناحیه‌ای بسیار كوچك در قسمت پایینی مغز، سیستم زنگ خطری را در بدن تنظیم می‌كند.

طبق این یافت:

این سیستم از طریق سیگنال‌های عصبی و هورمونی، غده‌های فوق كلیه را در بالای كلیه‌ها قرار می‌دهد؛ این كار باعث ترشح موجی از هورمون‌ها از جمله آدرنالین و كورتیزول می‌شود. آدرنالین، ضربان قلب را افزایش می‌دهد، فشار خون را بالا برده و تامین كننده‌های انرژی را بیشتر می‌كند. كورتیزول، مهمترین هورمون مرتبط با استرس است. این هورمون، سطح قند یا گلوكز را در جریان خون افزایش می‌دهد، استفاده‌ی مغز از گلوكز را بالا برده و دسترسی به مواد را كه باعث اصلاح بافت‌ها می‌شود، افزایش می‌دهد. همچنین كورتیزول، عملكردهای غیر ضروری یا زیان‌آور را در یك موقعیت جنگ یا گریز كنترل می‌كنند؛ پاسخ جنگ یا گریز، واكنشی است كه در پاسخ به ادراكات نسبت به موقعیت‌های خطرناك یا در اقدام برای نجات خود نشان می‌دهیم. این امر باعث تغییر پیدا كردن پاسخ‌های سیستم ایمنی می‌شود و سیستم گوارشی، سیستم تولید مثل و پروسه‌ی رشد را متوقف می‌كند. این سیستم زنگ خطر پیچیده و طبیعی با چند ناحیه در مغز ارتباط دارد كه خلق، انگیزش و ترس را كنترل می‌كنند.

قلب سالم

كوپكی می‌گوید كه مردم ممكن است در صورت انتظار داشتن برخی صداها، به آن‌ها توجه نكنند؛ صداهایی مانند بوق مكرر ماشین‌ها وقتی در ترافیك به‌هم چسبیده‌اند؛ اما این صداها وقتی انتظار شنیدن آن‌ها را نداریم مانند وقتی‌كه خواب هستیم، ممكن است پاسخ استرس را تحریك كنند. او می‌گوید كه پاسخ استرس به شیوه‌های مختلفی به آسیب منجر می‌شود؛ از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به هجوم هورمون‌ها اشاره كرد كه شریان‌ها را تنگ می‌كند و این موضوع به پوشش شریان‌های عروق صدمه می‌زند و در نهایت منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود. همچنین، فشار خون را بالا برده یا احتمال لخته شدن خون را بیشتر می‌كند؛ لخته شدن خون، خود باعث بروز حمله‌های قلبی می‌شود. كوپركی می‌گوید:

صرف نظر از این‌كه فرد در چه نوع مكانی از حیث سر و صدا زندگی كند، نیاز به اصلاح مواردی به‌خصوص برای خوابیدن است؛ می‌توان از یك دستگاه نویز استفاده كرد تا صداهای ناخواسته را جذب و دفع كند.