ساغر هموله چهارشنبه 25 بهمن 1396 12:58 ب.ظ نظرات ()

هیوندای كنا الكتریكی به‌عنوان اولین كراس‌اور كامپكت برقی دنیا، پس از رونمایی در ۸ اسفند سال جاری، در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

هیوندای كنا الكتریكی؛ اولین كراس‌اور كامپكت برقی

تسلا مدل S اولین خودروی برقی جهان یا اولین مدل تولیدی تسلا موتورز نبود؛ اما به لطف شعاع حركتی نسبتاً زیاد و قابلیت‌های كاربردی، در سال ۲۰۱۲ تحول مهمی در صنعت خودروهای الكتریكی ایجاد كرد. مدل S خودرویی بود كه نظر عموم را نسبت به خودرو‌های برقی و كاربردی بودن آن‌ها در برابر خودرو‌های بنزینی یا دیزلی تغییر داد. تسلا موتورز پس از معرفی مدل S، مدل‌های X و 3 را هم به خط تولید پرماجرای خود اضافه كرد، اما هنوز محصولی از پرتقاضاترین كلاس خودروها، یعنی كراس‌اور كامپكت در خانواده‌ی برقی تسلا وجود ندارد.

به‌ نظر می‌رسد كه مقامات هیوندای در این مورد زودتر وارد عمل شده‌اند؛ چرا كه به‌زودی نسخه‌ی الكتریكی كراس‌اور كنا (Kona) عرضه خواهد شد. درواقع نكته‌ی  بسیار مهم نسخه‌ی برقی كنا، زمان عرضه‌ی آن است. برخلاف برنامه‌ی شركت‌های دیگر مبنی بر عرضه‌ی خودروهای برقی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵، مقامات هیوندای قصد دارند اولین كراس‌اور كامپكت برقی جهان را در تابستان سال جاری میلادی تولید انبوه كنند. البته این وعده فعلاً برای بازار اروپا تأیید شده است و مردم آمریكا به‌زودی فرصت خرید نسخه‌ی بنزینی كنا را خواهند داشت. با این‌حال اصلاً نباید متعجب شد كه پس از عرضه‌ی نسخه‌ی بنزینی، پس از گذشت مدتی كوتاه، كنای برقی نیز به دست آمریكایی‌ها برسد. تیم وب‌سایت موتورترند در این مورد از سخنگوی هیوندای آمریكا سؤالاتی پرسیدند، اما جواب قطعی دریافت نكردند.

Hyundai kona


بر اساس اعلام رسمی، نسخه‌ی برقی كنا با نام كامل Hyundai Kona Electric در ۸ اسفند سال جاری رونمایی می‌شود و سپس در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. شعاع حركتی این مدل، حدود ۴۷۰ كیلومتر خواهد بود كه این رقم در تست‌های جدید جهانی سوخت WLTP كه در مقایسه با تست اروپا و EPA نتایج آن به واقعیت نزدیك‌تر است آزمایش خواهد شد. در صورتی كه مصرف سوخت كنا برابر عدد ادعاشده باشد، شورولت بولت و تسلا مدل 3 (نسخه‌ی با شعاع حركتی كم) حرفی برای گفتن ندارند. البته این شعاع حركتی هنوز هم از نسخه‌ی گران‌تر مدل 3 كمتر است.

Hyundai kona

اما از نبرد شعاع حركتی كه بگذریم، كنا برای طرفداران كراس‌اور كامپكت برقی، فعلاً تنها گزینه‌ی موجود است. تسلا مدل X در برابر كنا ابعاد بسیار بزرگ‌تری دارد و باتوجه به روند كٌند تولید مدل 3، بعید است كه خط تولید مدل Y به این زودی‌ به كار بیافتد. از طرفی كیا كانسپت نیرو (Niro) را معرفی كرده است كه این مدل هم در حال حاضر تاریخ عرضه‌ی مشخص ندارد.

قیمت رسمی كنا برقی كه در دو تیپ متفاوت تولید می‌شود، هنوز اعلام نشده است؛ اما با توجه به نزدیك بودن آغاز نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸، متقاضیان این مدل زمان زیادی به انتظار نخواهند نشست.