ساغر هموله شنبه 28 بهمن 1396 05:27 ب.ظ نظرات ()

به‌تازگی ریپل، شركتی كه ارز رمزپایه XRP را به دنیا معرفی كرد، دست به امضای یك قرارداد پرداخت بین‌المللی با یكی از بزرگ‌ترین صرافی‌های مستقر در امارات زده است.

امضای قرارداد همكاری بین ریپل و صرافی اماراتی یوای‌ای اكسچنج

یوای‌ای اكسچنج؛ یكی از برترین صرافی‌های دنیا با ریپل (شركت فعال در زمینه فناوری‌های مالی مستقر در سان‌فرانسیسكو) قراردادی در زمینه پرداخت‌های برون‌مرزی امضا كرده است.

در واقع، یوای‌ای اكسچنج در حال پیوستن به RippleNet است؛ شبكه‌ای كه از فناوری زنجیره بلوكی برای انجام پرداخت‌های بین‌المللی بلادرنگ استفاده می‌كند.

پرومات منهت، مدیر اجرایی یوای‌ای اكسچنج طی اظهارنظری گفته است:

باز كردن پای فناوری زنجیره بلوكی ریپل به سامانه‌های پرداخت یوای‌ای اكسچنج، تجربه پرداخت بهتر و تازه‌تری برای مشتریان ما به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه افزوده است:

قرار گرفتن در صف پذیرندگان آغازین فناوری دگرگون‌ساز زنجیره بلوكی كه قواعد بازی را در بازارهای مالی به هم خواهد زد، به ما این امكان را می‌دهد كه یك سرویس رقابتی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم؛ چرا كه بهره‌گیری از این فناوری، بر افزایش سرعت و كاهش هزینه‌های پرداخت‌های برون‌مرزی، تأثیری چشم‌گیر خواهد گذاشت.

منهت طی مصاحبه‌ای با هفته‌نامه كسب‌وكار عربی (Arabian Business) در اكتبر گذشته، خود را قهرمان بزرگ عرصه زنجیره بلوكی توصیف كرده و گفته است:

یك مشتری عادی ممكن است هرگز به‌طور مستقیم با زنجیره بلوكی سر و كار نداشته و از نحوه كار آن بی‌اطلاع باشد؛ اما با گسترش این فناوری در تمامی صنایع، بی‌شك به‌طور غیر مستقیم، مزایای بی‌شمار آن را در تك‌تك روزهای زندگی‌اش حس خواهد كرد.

مالك میلیاردر یوای‌ای اكسچنج كه شركت Travelex را نیز در تملك خود دارد، ادعا كرده است كه از بازار ۵۷۵ میلیارد دلاری پرداخت در جهان، سهمی برابر با ۶.۷۵ درصد دارد و می‌خواهد آن را تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰ درصد افزایش دهد. این شركت بزرگ در بیش از ۳۰ كشور جهان، بیش از ۸۰۰ شعبه دایر كرده است.

این قرارداد، خبر خوبی ریپل است و ابهاماتی كه پیش‌تر در مورد این شركت در رسانه‌ها مطرح شده بود كمی عقب خواهد راند. پیش از كریسمس، ارز رمزپایه ریپل یعنی XRP با افزایشی ناگهانی به رقم ۳.۶۵ دلار رسید؛ اتفاقی كه منجر شد نیویورك تایمز، بررسی تعداد كسب‌وكارهایی را كه از این رمزپول استفاده می‌كنند در دستور كار خود قرار دهد. گفتنی است كه XRP از آن زمان دچار افت قیمت شده و اكنون به قیمت ۱.۰۳ دلار معامله می‌شود.

با تمام این تفاسیر، یوای‌ای اكسچنج در فرآیندهای پرداخت خود از XRP استفاده نخواهد كرد. در واقع ریپل از این رمزپول برای تأمین نقدینگی مؤسسه‌های مختلف استفاده می‌كند؛ نه برای نقل و انتقال بین‌المللی ارز. البته در مورد این تفاوت جزئی، هیچ‌وقت به‌اندازه كافی شفاف‌سازی نشده است.

دیلیپ رائو، رئیس بخش نوآوری‌های زیرساختی ریپل طی اظهارنظری گفته است:

اضافه شدن یوای‌ای اكسچنج به‌عنوان یك رهبر بازار به شبكه RippleNet، امكان بهره‌مندی از پرداخت‌های آنی، قطعی و كم‌هزینه را در اختیار میلیون‌ها مشتری خرده‌پای اماراتی می‌گذارد كه نیاز به نقل و انتقال ارز به سایر نقاط جهان دارند.