ساغر هموله شنبه 28 بهمن 1396 05:29 ب.ظ نظرات ()

محصولات غیر هیبریدی، هنوز هم بیشترین تیراژ تولید خودروهای جهان را در اختیار دارند. با زومیت و معرفی ۱۰ خودروی كم‌مصرف دنیا كه پیشرانه‌ی بنزینی دارند، همراه باشید.

 كم‌مصرف‌ترین خودروهای تمام بنزینی بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

پرتقاضاترین كلاس خودروها در بیشتر كشورها، شاسی‌بلند و كراس‌اور است؛ اما هنوز هم سدان‌های كوچك، متوسط و هاچ‌بك‌ها به دلایلی مثل مصرف بنزین، محبوب هستند. البته طرفداران خودروهای پاك و كم‌مصرف، همچنان مدل‌های تمام برقی یا هیبرید را ترجیح می‌دهند.

در این مطلب با مراجعه به داده‌های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریكا (EPA)، به معرفی ۱۰ خودروی بنزینی كم‌مصرف خواهیم پرداخت. ۸ خودروی این فهرست در هر ۱۰۰ كیلومتر بزرگراه كمتر از ۵.۸ لیتر سوخت مصرف می‌كنند. كم‌مصرف‌ترین خودروی این لیست، میتسوبیشی میراژ (Mirage) با مصرف در هر ۱۰۰ كیلومتر شهری و بزرگراه به ترتیب ۶.۳ و ۵.۴ لیتر است. میراژ با استفاده از پیشرانه‌ی ۳ سیلندر بعید است كه در رقابت‌های درگ برنده باشد؛ ولی برای طی كردن میانگین مسافت ۲۴ هزار كیلومتر در سال، فقط به یك هزار دلار نیاز دارد.

تویوتا كرولا

در این فهرست، فقط كم‌مصرف‌ترین تیپ یك مدل مشخص آورده شده است. معمولاً تیپ‌های مختلف یك مدل در بخش‌های پیشرانه و جعبه‌دنده تفاوت دارند كه این مورد در مصرف سوخت هر نسخه از خودرو، تغییر ایجاد می‌كند. به‌عنوان مثال دو تیپ SE (تیپ پایه) و LE Eco (گران‌تر) تویوتا كورولا با مصرف سوخت بزرگراه و شهری به ترتیب ۶.۷ – ۸.۷ لیتر  و ۵.۸ – ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ كیلومتر، به دلیل تغییرات تیونینگ در پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری، مصرف سوخت متفاوتی دارند.

علاوه بر ذكر مصرف سوخت، قیمت پایه هر خودرو به همراه هزینه‌ی حمل و نقل نیز آورده شده است.

۱۰- شورولت اسپارك

Chevrolet Spark / شورولت اسپارك

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۸ – ۶.۱ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۳ هزار و ۹۲۵ دلار

شورولت اسپارك (Spark) كه در كلاس خودروهای شهری قرار می‌گیرد، به لطف ابعاد كوچك و مصرف سوخت پایین، یكی از بهترین گزینه‌های موجود برای رانندگی در ترافیك سنگین كلان‌شهرها است. شاید بیشتر راننده‌ها (به‌خصوص خانواده‌های چندنفره) خودروی بزرگ‌تری را ترجیح بدهند؛ ولی شورولت اسپارك با داشتن پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری و جعبه‌دنده‌ی خودكار CVT در كنار مصرف سوخت و قیمت پایین، ارزش خرید بالایی دارد.

۹- تویوتا كمری

Toyota Camry 2018 / تویوتا كمری

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۸.۱ – ۵.۷ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۲۴ هزار و ۳۹۰ دلار

سدان سایز متوسط محبوب تویوتا كمری در مدل پایه ۲۰۱۸ با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری (مدل V6 هم در دسترس است)، جعبه‌دنده‌ی ۸ سرعته‌ی خودكار و طراحی جدید همراه شده است. كمری جدید با مصرف سوخت مناسب و ظاهر جدید یكی از خواستنی‌ترین سدان‌های بازار جهانی است. جالب است بدانید كه مدل هیبرید كمری با مصرف سوخت ۴.۶ شهری و ۴.۴ لیتر بزرگراه، یكی كم‌مصرف‌ترین و ارزشمندترین سدان‌های موجود است.

۸- تویوتا كورولا

تویوتا كورولا

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۸ – ۵.۸ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۹ هزار و ۴۴۵ دلار

مصرف سوخت ذكرشده برای تیپ LE Eco تویوتا كورولا با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری، جعبه‌دنده‌ی خودكار CVT و قیمت ۲۰ هزار و ۲۸۰ دلار است. كورولا ۲۰۱۸ استاندارد با گیربكس دستی، در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر و بزرگراه به ترتیب ۸.۴ و ۶.۷ لیتر سوخت مصرف می‌كند.

۷- فورد فوكوس

فورد فوكوس / Ford Focus

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۸ – ۵.۸ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۸ هزار و ۷۳۵ دلار

سدان كامپكت فورد فوكوس با پیشرانه‌ی ۳ سیلندر ۱ لیتری توربوشارژ اكوبوست (انتخاب به‌صورت رایگان) به مصرف سوخت ذكرشده می‌رسد. مدل استاندارد فوكوس با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتریو گیربكس ۶ سرعته اتوماتیك در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر و بزرگراه به ترتیب ۹ و ۶.۱ لیتر بنزین مصرف می‌كند.

۶- نیسان ورسا

Nissan Versa  / نیسان ورسا

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۵ – ۶ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۲ هزار و ۹۹۵ دلار

سدان نیسان ورسا (Versa) كه ارزان‌ترین خودروی مدل ۲۰۱۸ در بازار آمریكا است، در مدل پایه با جعبه‌دنده‌ی خودكار CVT بهترین مصرف سوخت را ارائه می‌دهد. مدل پایه نیسان ورسا با گیربكس دستی در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر و بزرگراه به ترتیب ۸.۷ و ۶.۵ لیتر بنزین می‌سوزاند.

۵- تویوتا یاریس iA

تویوتا یاریس / Toyota Yaris iA

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۳ – ۵.۸ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۶ هزار و ۸۴۵ دلار

سدان كامپكت كوچك تویوتا یاریس iA در اصل همان مزدا 2 با طراحی متفاوت در نمای جلو و عقب است. یاریس iA به پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری، فرمان‌پذیری بی‌نظیر، تجهیزات و گجت‌های زیاد و كابین زیبا مجهز است كه تمام این موارد در كنار مصرف سوخت و قیمت پایین، ارزش خرید این سدان را دوچندان می‌كند.

۴- هیوندای الانترا

Hyundai Elantra / هیوندای الانترا

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۳ – ۵.۸ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۷ هزار و ۸۳۵ دلار

میزان مصرف سوخت ذكرشده برای نسخه‌ی Eco هیوندای الانترا (Elantra) با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر توروبوشارژ ۱.۴ لیتری و گیربكس ۷ سرعته‌ی اتوماتیك است. تیپ‌های دیگر هیوندای الانترا مصرف سوخت بالاتری دارند كه در مقایسه با تیپ Eco، در طول دوره‌ی یك‌ساله و میانگین مسافت ۲۴ هزار كیلومتری، برای تأمین بنزین به ۴۵۰ دلار بیشتر نیاز دارند.

۳- هوندا سیویك

Honda Civic / هوندا سیویك

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۳ – ۵.۶ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۹ هزار و ۷۳۰ دلار

برای دسترسی به كم مصرف‌ترین مدل هوندا سیویك، باید تریم گران‌تر این سدان كامپكت با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر توروبوشارژ ۱.۵ لیتری را انتخاب كرد. تیپ‌های استاندارد LX و EX به پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری مجهز هستند كه در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر و بزرگراه به ترتیب ۷.۵ و ۵.۸ لیتر بنزین مصرف می‌كنند. برای دریافت كم‌مصرف‌ترین تیپ سیویك باید ۲ هزار و ۷۶۰ دلار به قیمت پایه اضافه كرد؛ ولی تجهیزات و شتاب بیشتر پیشرانه‌ی توروبوشارژ ۱۷۴ اسب بخاری، این قیمت را توجیح می‌كند.

۲- هوندا فیت

هوندا فیت / Honda Fit

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۷.۱ – ۵.۸ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۷ هزار و ۸۰ دلار

هاچ‌بك هوندا فیت (Fit) برخلاف ظاهرش، كابین بسیار جادار و راحتی دارد. مدل استاندارد هوندا فیت با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری و گیربكس ۶ سرعته دستی در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر و بزرگراه به ترتیب ۸.۱ و ۶.۵ لیتر سوخت مصرف می‌كند كه در مقایسه با مدل گیربكس اتوماتیك CVT، مصرف بیشتری دارد.

۱- میتسوبیشی میراژ

Mitsubishi Mirage  / میتسوبیشی میراژ

مصرف سوخت در هر ۱۰۰ كیلومتر شهر – بزرگراه: ۶.۳– ۵.۴ (لیتر)

قیمت مدل پایه: ۱۴ هزار و ۲۶۰ دلار

میتسوبیشی میراژ بهترین تجربه‌ی رانندگی لذت‌بخش و اسپرت را در كلاس خودروهای شهری ارائه نمی‌دهد؛ ولی به لطف پیشرانه‌ی ۳ سیلندر ۱.۲ لیتری و جعبه‌دنده‌ی خودكار CVT با در نظر گرفتن سالیانه طی كردن ۲۴ هزار كیلومتر مسافت، هر سال فقط به یك هزار دلار برای بنزین نیاز دارد. این مصرف سوخت را به قیمت و هزینه‌ی تعمیر و نگهداری پایین اضافه كنید تا ارزش خرید میتسوبیشی میراژ به‌عنوان خودروی شهری بنزینی مشخص شود.