ساغر هموله یکشنبه 6 اسفند 1396 05:09 ب.ظ نظرات ()

در سراسر جهان، موزه‌ها همچنان در میان جذاب‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های جهان جای دارند. از موزه‌های شلوغ هنری گرفته تا موزه‌های علمی و تاریخی، در هركدام چیزی جذاب برای همه وجود دارد.

۱۲ موزه تاریخی در جهان كه باید حداقل یك بار دید (قسمت اول)

در ادامه فهرستی از ۱۲ موزه برتر تاریخی برای علاقه‌مندان به تاریخ را معرفی می‌كنیم. این موزه‌ها، به شما هزاران سال از تاریخ بشر را نشان می‌دهند و به همه بازدیدكنندگان مقداری از تاریخ گذشته‌های دور را آموزش می‌دهند.

موزه آكروپلیس، یونان

موزه آكروپلیس یونان

موزه آكروپولیس، خانه گنجینه‌های آتن باستان در كشور یونان و یكی از مهم‌ترین موزه‌های جهان است كه تمركز آن بر روی یافته‌ها و آثار مربوط به تمدن یونان باستان است و در سال ۲۰۰۳ میلادی تاسیس شده است. موزه آكروپولیس شبیه پارتنون ساخته شده و تلاش بر آن بوده كه ستون‌های این موزه دقیقا بازتابی از ستون‌های پارتنون باشند.

موزه آكروپلیس یونان

این موزه در محوطه‌ای حدودا ۱۴ هزار متر مربعی، ۴۰۰۰ اشیای باستانی دربرگیرنده آثاری از عصر برنز یونان، روم و بیزانس یونان را در خود جای داده است.

موزه ایاصوفیه، تركیه

موزه ایاصوفیه، تركیه

مسجد ایاصوفیه یكی از پربازدیدترین و برجسته‌ترین موزه‌های دنیا در كشور تركیه در زمینه هنر و تاریخ معماری است. این بنای تاریخی از قرن ششم هجری تا به امروز «هشتمین عجایب جهان» نامیده می‌شود. اگر تنها به تماشای ظاهر این بنا می‌روید، به شما قول می‌دهیم كه ارزشش را دارد، مخصوصا گنبد مركزی آن به تنهایی بسیار تماشایی است. موزه این بنای تاریخی مجموعه‌ای از آثار امپراطوری بیزانس و عثمانی را در خود جای داده است.

موزه ایاصوفیه، تركیه

این موزه همچنین شامل تاریخچه این بنا و ارتباطات بین مسیحیت شرقی و اسلام می‌شود. جالب است بدانید كه بنای كنونی این موزه هم به‌عنوان كلیسا و هم به‌عنوان مسجد كاربرد داشته است.

موزه جنگ، فرانسه

موزه جنگ، فرانسه

موزه جنگ پاریس یكی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنر نظامی و تاریخی در جهان است. این موزه نظامی، موزه‌ای جامع است كه شامل تاریخ نظامی كشور فرانسه از قرن ۱۳ میلادی تا دوران معاصر می‌شود و به دستور لویی چهاردهم در سال ۱۶۷۴ با ابعادی به طول ۴۸۷ متر، عرض ۲۵۰ متر و ارتفاع ۷۰ متر در قلب پاریس در جنوب رود سن و در امتداد پل الكساندر سوم بنا شده است.

موزه جنگ، فرانسه

در این موزه علاوه بر مقبره فرمانروا، یك مجموعه كامل از یادگاری‌های ناپلئون بناپارت شامل كت، كلاه، شمشیر، مجسمه‌ها و مجموعه‌ای بی‌نظیر از تصاویر و نقاشی‌ها از پیروزی‌ها‌ی ارتش و جنگ‌های درخشان و باشكوه او را می‌توانید ببینید.

موزه تمدن‌های آسیایی، سنگاپور

موزه تمدن های آسیایی، سنگاپور

موزه تمدن‌های آسیایی یكی از موزه‌های برتر كشور سنگاپور و یكی از اولین موزه‌های جهان برای ارائه چشم‌انداز گسترده، در عین حال یكپارچه از فرهنگ‌ها و تمدن‌های آسیایی است. مجموعه‌هایی كه در این موزه جمع‌آوری شده‌اند، عمدتا بر روی جامعه چند قومی كشور سنگاپور تمركز دارند كه بیشتر بخش‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی كشور چین، آسیای جنوب‌شرقی، جنوب آسیا و غرب آسیا را پوشش می‌دهد.

موزه تمدن های آسیایی، سنگاپور

شعار این موزه این است:‌ «جایی كه فرهنگ‌های آسیایی زنده می‌مانند.». مجموعه‌های موجود در این موزه شامل طیف متنوعی از هنرهای اشرافی، مجسمه‌های چینی، منبت‌كاری هند جنوبی و مجسمه‌های بودایی قدیمی می‌شود.

موزه ارتش سفالین، چین

موزه ارتش سفالین، چین

موزه ارتش سفالین یكی دیگر از مدعیان هشتمین شگفتی جهان پس از مسجد ایاصوفیه است و همچنان پس از گذشت چندین سال، یكی از غنی‌ترین یافته‌های چند قرن گذشته است. این موزه، گنجینه‌ای از هشت هزار سرباز چینی است كه متعلق به دوران حكومت اولین امپراتور چین، یعنی «كین شی هوآنگ» است. نكته جالب توجه در مورد این موزه داستان ساخته شدن آن است.

موزه ارتش سفالین، چین

امپراتور كین برای اینكه بتواند در دنیای دیگر نیز فرمانروایی كند، تمام سفالگران و مجسمه‌سازان آن زمان چین را به خدمت خود گرفت و به آن‌ها دستور داد تا هزاران مجسمه سرباز سفالی بسازند تا او بتواند با ارتش سفالی خود به سرزمین مردگان برود. او بر این باور بود كه این ارتش می‌توانند پس از مرگ نیز از او محافظت كنند. این جنگجویان سفالی با آرایش جنگی در یك و نیم كیلومتری مقبره امپراتور، رو‌ به سرزمین‌های دشمن دفن شده‌اند، طوری كه میان دشمن و مقبره امپراتور قرار گرفته‌اند.

موزه مصر، مصر

موزه مصر، مصر

مصر باستان همچنان یكی از دوره‌های محبوب تاریخی در جهان است. سالانه میلیون‌ها گردشگر راهی موزه بزرگ مصر در شهر قاهره می‌شوند تا مجموعه گسترده‌ای از عتیقه‌های فرعون را تماشا كنند.

موزه مصر، مصر

این موزه دارای دو طبقه است. طبقه اول ۱۶۰ هزار شعر در طول تاریخ ۵ هزار ساله مصر را به نمایش گذاشته است و طبقه دوم شامل آرامگاه، مجسمه‌های تاریخی و آثار باستانی می‌شود.