ساغر هموله یکشنبه 6 اسفند 1396 04:12 ب.ظ نظرات ()

نسل اول گوشی‌های 5G، تماس‌های صوتی را با استفاده از LTE برقرار می‌كنند و به مرور قابلیت‌هایی مانند تماس‌های ۳۶۰ درجه و VR به آن‌ها اضافه خواهد شد.

فناوری 5G ارتباط صوتی و تصویری را متحول می‌كند

كمتر از یك سال تا عرضه‌ی گوشی‌های مجهز به فناوری 5G فاصله داریم؛ اما چگونه شبكه‌ها و دستگاه‌های 5G، تماس‌های صوتی عادی را مدیریت و متحول می‌كنند؟ شركت‌های ارائه‌ی دهنده‌ی خدمات ایالات متحده انتظار دارند تا استفاده از فناوری 4G برای تماس‌های صوتی ادامه یابد، با این حال، سرویس‌های صوتی جدید 5G به‌طور كلی باعث بهبود تماس تلفنی خواهند شد.

تماس صوتی با استفاده از نسل چهارم ارتباطات یا VoLTE در ابتدا در سال ۲۰۱۴ با هدف پیشرفت در كیفیت تماس صوتی راه اندازی شد. در طول یك تماس VoLTE، صدای بم و ضعیف با صدای پویا‌تر و واضح‌تر جایگزین می‌شود. از آنجایی كه گوشی‌های 5G اولیه همزمان با اتصال به شبكه‌های 5G، اتصال به شبكه‌ی 4G / LTE را حفظ می‌كنند؛ بنابراین در ابتدا با برقراری تماس VoLTE آغاز به‌كار خواهند كرد.

سازمان استاندارد بین المللی 3GPP در حال كار روی استاندارد 5G بهبودیافته‌ای برای تماس‌های تلفنی است. این سازمان در حال توسعه‌‌ی پشتیبانی از كانال‌های چندگانه‌ی صوتی، صدای فراگیر و موارد استفاده از ارتباط VR از جمله‌ی بهبود كیفیت صدا برای هر دو تماس ویدیویی و صوتی است. به طور خلاصه، انتظار می‌رود از فناوری 5G برای فعال كردن تماس‌های ۳۶۰ درجه استفاده شود كه تماس گیرنده را در محیط دیگر وارد می‌كند؛ به عنوان مثال، هنگامی كه یك نفر از ساحل و شخص دیگر از دفتر كارش با هم تماس می‌گیرند، با استفاده از این فناوری می‌توانند به‌صورت واقعیت مجازی، محیط اطراف شخص مقابل خود را به صورت ۳۶۰ درجه مشاهده كنند.

سوال اصلی این است كه چه زمانی می‌توان به این ویژگی‌های جدید دسترسی داشت؟ متاسفانه، در حال حاضر هیچ برنامه‌ی زمانی وجود ندارد. علاوه بر این، گسترش VoLTE بسیار كندتر از حد انتظار بود. حتی امروز هم هیچ تضمینی وجود ندارد كه تماس تلفنی گرفته شده از یك مشترك T-Mobile به مشترك Verizon به‌طور خودكار از استاندارد بالاتر استفاده كند.

امروزه تماس‌های تلفنی تنها زمانی از VoLTE استفاده می‌كنند كه هر دو تماس گیرنده در شبكه‌های مشابه یا شبكه‌های LTE متقابل باشند، به آنتن‌های سازگار VoLTE متصل شده و از تلفن‌هایی بهره ببرند كه از این فناوری پشتیبانی می‌كنند، در غیر این صورت، تماس دوباره به یك اتصال سنتی با كیفیت پایین تبدیل خواهد شد. در حال حاضر در ایالات متحده سه خدمات دهنده در پشتیبانی از VoLTE قوی هستند كه شامل تمامی برج‌های مخابراتی تی موبایل و ورایزن و بیشتر برج‌های AT&T می‌شود. اسپرینت به‌عنوان چهارمین شركت، همچنان در حال گسترش استقرار VoLTE در سال ۲۰۱۸ است.

با توجه به وضعیت فعلی شبكه‌های LTE خدمات‌دهنده‌ها، هیچ عجله‌ای برای حمایت از تماس‌های صوتی 5G ندارند. ورایزن در اوایل این ماه تست‌های اولیه‌ی تماس تصویری و صوتی 5G را تكمیل كرد و وودافون در اروپا، تست مشابهی را انجام داد كه بین شبكه‌های 4G و 5G برقرار شد. هرچند هیچ یك از این تست‌ها شامل پیشرفت‌های صوتی در حال توسعه در استاندارد 3GPP نبود؛ با این وجود در حالی كه خدمات دهنده‌ها در حال تلاش برای ارتقاء سخت‌افزار شبكه‌ی خود از 4G به 5G هستند، بهبود كیفیت تماس صوتی می‌تواند با ارتقاء نرم افزاری انجام شود.