ساغر هموله سه شنبه 8 اسفند 1396 10:41 ق.ظ نظرات ()

سنسور ایزوسل جدید سامسونگ كه با گلكسی اس ۹ و گلكسی اس ۹ پلاس همراه است، ساختاری سه لایه دارد و نرخ ۹۶۰ فریم بر ثانیه‌ای ویدیوهای اسلوموشن را به ارمغان می‌آورد.

گلكسی اس 9 به سنسور سه لایه جدید ایزوسل سامسونگ مجهز است

سامسونگ روز گذشته در كنگره جهانی موبایل، همزمان با رونمایی از نسل جدید گوشی‌های هوشمند خود، گلكسی اس ۹ و گلكسی اس ۹ پلاس، از سنسور جدیدی كه در پرچم‌داران جدیدش مورد استفاده قرار داده است نیز رونمایی كرد. سنسور جدید ایزوسل سامسونگ از سه لایه تشكیل شده است و با نام ISOCELL Fast 2L3 شناخته می‌شود.

سایز پیكسل سنسور ۱۲ مگاپیكسلی جدید سامسونگ ۱.۴ میكرومتر است. این سنسور از وجود یك لایه‌ی اضافه سود می‌برد كه در واقع حافظه‌ی DRAM با قابلیت انتقال سریع اطلاعات است و به لطف همین لایه‌ی DRAM، كاربران قادر هستند ویدیوهای اسلوموشن با نرخ ۹۶۰ فریم بر ثانیه را انتقال دهند.

بن كی هور، مدیربازاریابی System LSI در سامسونگ الكترونیكس، در این خصوص چنین اظهار نظر كرده است:

سنسور ایزوسل سامسونگ همواره در نسل‌های مختلف پیشرفت‌های درخوری را شاهد بوده كه شامل بهبود ثبت رنگ‌ها، استفاده از فوكوس خودكار بسیار سریع دوال پیكسل و نزدیك‌تر كردن هر چه بیشتر كیفیت تصاویر ثبت‌شده توسط گوشی به دوربین‌های دیجیتال است. با اضافه شدن لایه‌ی سوم به سنسور سامسونگ، كاربران قادر خواهند بود تصاویر و ویدیوهای بسیار باكیفیت و بهتری ثبت كنند.

سنسورهای معمول موجود در بازار از وجود دو لایه بهره می‌برند كه شامل یك لایه برای تبدیل اطلاعات نوری دریافت‌شده به سیگنال‌های دیجیتال است و لایه‌ی بعدی برای تبدیل سیگنال دیجیتال به كد دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مرحله‌ی بعد كدهای دیجیتال حاصل‌شده به پردازنده‌ی مركزی ارسال می‌شود تا پردازش بیشتری روی اطلاعات مورد نظر انجام شود. تمامی این مراحل در كسری از ثانیه انجام می‌شوند؛ اما در زمان ثبت ویدیوی اسلوموشن، نیاز به یك بافر از نوع DRAM وجود دارد تا فرایند ثبت ویدیو بسیار روان باشد.

سامسونگ در لایه‌ی سوم از تكنولوژی تولید حافظه‌های LPDDR4 با نرخ دو گیگابیت استفاده كرده است. كاربران می‌توانند اطلاعات ثبت‌شده‌ی سنسور را پیش از ارسال به پردازنده‌ی مركزی، روی حافظه‌ی DRAM ذخیره كنند. این حافظه امكان ثبت فریم در ۱/۱۲۰ ثانیه را به كاربر می‌دهد. همچنین می‌توان ویدیوهای اسلوموشن با نرخ ۹۶۰ فریم بر ثانیه را ذخیره كرد. با توجه به اینكه فیلم‌ها در حالت عادی با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه ثبت می‌شوند، سنسورو ایزوسل ۳۲ بار اطلاعات بیشتری از سوژه ثبت می‌كند.

سنسور سه لایه ایزوسل سامسونگ

علاوه بر قابلیت‌های برشمرده برای سنسور جدید ایزوسل سامسونگ، این سنسور قادر است با بهره‌گیری از فناوری 3DNR تصاویر شفاف و بدون داشتن اعوجاج ثبت كند. همانطور كه اشاره كردیم، این سنسور از تكنولوژی فوكوس خودكار Dual Pixel نیز پشتیبانی می‌كند كه عملكردی مشابه فوكوس تشخیص فاز دارد.

البته سامسونگ اولین شركتی نیست كه از وجود لایه‌ی سوم یا همان لایه‌ی حافظه‌ی DRAM در سنسور خود استفاده می‌كند. سونی پیش از این اولین سنسور سه لایه‌ی جهان را رونمایی كرده و حتی آن را در پرچم‌داران خود مورد استفاده قرار داده است.