ساغر هموله سه شنبه 8 اسفند 1396 12:49 ب.ظ نظرات ()

بازی موبایل DEVICE 6 یك اثر سوررئال هیجان‌انگیز است كه داستان خود را در پس چینش متون متفاوت به شكل فوق‌العاده‌ای روایت می‌كند. با معرفی این اثر همراه زومجی باشید.

معرفی بازی موبایل DEVICE 6

بازی آیفون و آیپد DEVICE 6، ساخته‌ی استودیو سیموگو (Simogo) یك اثر معمایی هیجان‌انگیز مبتنی بر متن است كه شما را وادار به تصحیح متون برای روایت داستان فوق‌العاده‌ی خود خواهد كرد. اگر از طرفداران دیگر ساخته‌های استودیو سیموگو مانند بازی Year Walk باشید، بدون شك از تجربه‌ی ارائه‌شده در بازی DEVICE 6 نهایت لذت را خواهید برد.

استودیو سیموگو با ساخت بازی موبایل DEVICE 6 روایت با استفاده از كلمات را در اولویت قرار داده است. DEVICE 6 روایت یك داستان تعاملی است كه به شكل بی‌نقصی از طریق كلمات، درست مانند یك كتاب بازگو می‌شود. به‌جز كلماتی كه در نمایشگر وجود دارند و با كشیدن انگشت روی نمایشگر به‌صورت دنباله‌دار بازگو می‌شوند المان‌های تصویری دیگر، یعنی جملات و همچنین تصاویر سه‌بعدی متفاوت در طول مسیر، برای حل پازل‌های اسرارآمیز بازی در طول مراحل كمك فوق‌العاده‌ای را به شما خواهند رساند. داستان در بازی DEVICE 6 شاخص‌ترین ویژگی آن شمرده می‌شود و من نمی‌خواهم كه چیز مهمی از آن را برای مخاطبان زومجی افشا كنم؛ با این‌حال فرضیه‌ی اصلی داستان در مورد دختری به نام «آنا» است كه پس از بیدار شدن خود را درون جزیره‌ای دور افتاده در كنار یك عروسك عجیب و غریب می‌بیند. آنا باید بفهمد كه او چرا و چطور در این مكان دور افتاده قرار گرفته است و این موضوع تنها با استفاده از كمك شما میسر خواهد بود.

همراه با پیشروی در طول روایت داستان DEVICE 6، كلمات و جملات در تصویر كشیده‌تر می‌شوند و نحوه‌ی قرارگیری آنها متفاوت خواهد بود؛ از این‌رو همیشه برای چرخاندن گوشی موبایل خود در طول بازی آماده باشید. زمانی كه در حال خواندن روایت داستان ار طریق كلمات و جملات مرموز بازی هستید صداهایی را در پس‌زمینه خواهید شنید كه در هماهنگی با داستان وجود خواهند داشت. كلمات در DEVICE 6 مانند نقشه‌ای از بخش‌های اسرارآمیز بازی، نقش خود را به خوبی ایفا خواهند كرد و شما باید به تك تك آنها دقت كنید. اگر به‌عنوان مثال نوشته‌های بازی به سمت راست حركت كنند آنا نیز به همان جهت حركت خواهد كرد و شما نیز خود را در یك راه‌رو یا اتاقی كاملا جدید خواهید یافت. صدای قدم‌های آنا درست با حركت انگشت شما روی تصویر كاملا قابل شنیدن خواهند بود. اگر در میان كلمات واژه‌ی «تق‌تق» مربوط به ضربه زدن به در را مشاهده كنید، حتما هم‌زمان صدای آن را هم خواهید شنید؛ این موضوع نقش فوق‌العاده‌ای را در ایجاد حس غوطه‌وری، زمانی كه عمیقا در حال خواندن جملات و متون میخكوب‌كننده‌ی بازی هستید، ایفا خواهد كرد. برخی سرنخ‌های بازی نیز شامل كلیپ‌های ضبط‌شده‌ی صدا خواهند بود و شما باید نهایت دقت و توجه را نسبت به آنها به‌خرج دهید. بسیار مهم است كه DEVICE 6 را به‌نحوی بازی كنید كه به تمام افكت‌های صوتی و صداگذاری‌های تعبیه‌شده در عمق آن واقف شوید و از این‌رو این اثر را حتما با استفاده از هدست انجام دهید.

از آنجایی كه برای حل پازل‌های موجود در طول پیشروی در DEVICE 6 نكات و ریزه‌كاری‌های بسیار زیادی وجود خواهند داشت، پیشنهاد می‌كنم در حین انجام بازی از خودكار و كاغذ (یا برنامه‌های متن گوشی) برای یاداشت نكات و سرنخ‌های یافت‌شده حتما استفاده كنید. با یاداشت كلمات متفاوت اشاره‌شده در جای جای تصویر و قرار دادن آنها در كنار یك‌دیگر برای رسیدن به یك جمله‌ی واحد و پیدا كردن پیام بازی، این موضوع به خودی خود به یكی از ویژگی‌های برجسته‌ی DEVICE 6 تبدیل می‌شود و نقش به‌سزایی را در القای شم كاراگاهی به بازیكن‌ها ایفا خواهد كرد. DEVICE 6 یك بازی كوتاه است، اما این اثر به ۶ دستگاه، شش قسمت و ۶ اتاق اسرارآمیز تقسیم‌بندی می‌شود كه به‌خوبی و برای مدت زمان معقولی شما را سرگرم خواهد كرد. من هنوز در بخش‌های ابتدائی بازی DEVICE 6 به‌سر می‌برم، اما مشتاقانه به دنبال این هستم تا داستان بازی و ویژگی‌های درگیركننده‌ی مربوط به آن را دنبال كنم. 

بازی موبایل

در زمینه‌ی بصری نیز بازی DEVICE 6 با استفاده از تركیبی از حروف، ادبیات، پنجره‌های قابل حركت سه‌بعدی مربوط به تصاویر مرتبط و همچنین یك آیكون‌گرافی عالی، جلوه‌ی فوق‌العاده منحصربه‌فردی دارد كه با توجه به سابقه‌ی استودیو سیموگو این نوع دیزاین تنها از دست این استودیو بر می‌آید. درست مانند بازی Year Walk، بازیكن‌ها در یك محیط تعاملی بدون پرداخت زیاد به مسیر قرار خواهند گرفت؛ البته دنبال كردن بازی موبایل DEVICE 6 نسبت به ساخته‌های قبلی سیموگو كمی آسان‌تر است.

بازی DEVICE 6 قطعا از آن نوع تجربیاتی است كه شما می‌خواهید خودتان بیشترین برداشت را از درون‌مایه‌ی آن داشته باشید. DEVICE 6 یك اثر معمایی كاملا چالش‌برانگیز است كه سطح تعامل‌پذیری كاملا جدیدی را از بعد پرداخت به‌وسیله‌ی متون و تصاویر به سبك كتاب در دنیای دیجیتال به ارمغان آورده است. اگر از طرفداران دیگر ساخته‌های استودیو سیموگو هستید یا به‌دنبال یك یك اثر پازل منحصربه‌فرد با روایت داستانی فوق‌العاده عمیق همراه با پیچ‌وتاب‌های فراوان هستید، بازی DEVICE 6 تجربه‌ای است كه نباید به‌سادگی از كنار آن عبور كنید. می‌توانید این اثر خوش‌ساخت را از طریق فروشگاه اپ استور اختصاصا برای دستگاه‌های مبتنی بر iOS خود با قیمت ۴ دلار تهیه كنید.